Lipofilling – przeszczep tkanki tłuszczowej: bezpieczny sposób na piękny, naturalny wygląd.

Niezależnie od płci, większość z nas pragnie, aby zawsze wyglądać młodo i pięknie. Staramy się wykorzystywać wiele sposobów, aby zatrzymać proces starzenia. Niestety, ku naszemu rozczarowaniu, mechanizm ten możemy jedynie spowolnić. Jednak nie martwcie się, bo i w tym przypadku medycyna estetyczna przychodzi nam z pomocą. Idealnym sposobem na walkę ze starzeniem z pewnością będzie lipofilling. Ta innowacyjna metoda polega na przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej z jednego obszaru w inny. Nasz własny tłuszcz pomoże nam zniwelować niepożądane oznaki starzenia — czy nie jest to genialne rozwiązanie? Dodatkowo wymodelujemy nim owal twarzy w bezpieczny sposób. Za chwilę dowiecie się, dlaczego ta metoda jest tak wyjątkowa oraz na jakiej zasadzie działa. Zapraszamy do lektury!

Zanim jednak dowiemy się więcej o lipofillingu to warto pochylić się nieco nad rolą tkanki tłuszczowej w starzeniu się twarzy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych oznak upływającego czasu jest zmiana owalu twarzy oraz ubytki objętościowe w niektórych częściach twarzy. Wraz z wiekiem dochodzi do zmian w strukturze mięśni, kości oraz rozmieszczenia tkanki tłuszczowej co w efekcie skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, to pod skórą występuje ona w postaci tzw. poduszeczek tłuszczowych, które wraz z upływem czasu ulegają grawitacji. Skutkuje to zmienieniem owalu twarzy. 

Lipofilling, jak już było wcześniej wspomniane, jest innowacyjną metodą przeszczepu komórek tkanki tłuszczowej z jednego obszaru w inny. Zabieg ten służy przede wszystkim poprawie oraz odmłodzeniu wyglądu. Możemy go stosować do wypełnienia już powstałych zmarszczek, bruzd nosowo-wargowych, doliny łez, aby zapewnić pacjentowi młody wygląd. Bardzo często stosujemy w naszej Klinice lipotransfer, gdyż pozwala na uzyskanie perfekcyjnego, a zarazem naturalnego efektu.

Tkanka tłuszczowa, która ma zostać użyta do nano przeszczepu w niewielkiej ilości zostaje pobrana z obszaru nadmiernego jej występowania. Proces ten zachodzi zazwyczaj w bardzo delikatny i bezpieczny sposób przy znieczuleniu miejscowym. Następnie pobrany materiał zostaje poddany odpowiedniej obróbce — oczyszczony z niepotrzebnych komórek, krwi oraz nadmiaru płynu. Obecność tych substancji mogłaby zniwelować końcowy efekt. Następnie lekarz dokonuje iniekcji w obszar docelowy. Wypełnione miejsce implantacji staje się bardziej napięte i gładkie oraz bardziej odżywione. Dzieje się tak, dzięki temu, że dochodzi do przebudowy tkanek oraz powstania nowego unaczynienia, co skutkuje lepszym dotleniem.  Dużym plusem lipofillingu jest to, że tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, czyli tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cells). Z kolei one pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, przez co nasza skóra staje się sprężysta i jędrna. Komórki macierzyste mają zdolność odbudowy zniszczonych tkanek. Proces precyzyjnej implantacji pozwala nie tylko na odmłodzenie, ale również na regenerację skóry. 
Najlepszy efekt lipotransferu uzyskamy łącząc go z innymi zabiegami, np. z osoczem bogatopłytokowym wykonywanym w naszej Klinice. 

Wskazaniami do wykonania lipofillingu są między innymi: utrata elastyczności skóry czy obecność zmarszczek oraz ubytków objętościowych w niektórych partiach twarzy. W praktyce możemy lipofilling zastosować do wypełnienia doliny łez, policzków, skroni czy poprawienia owalu naszej twarzy. Lipofilling będzie dobrym rozwiązaniem również dla osób, które chcą poprawić symetrię swojej twarzy. Jeśli chcecie się uporać z widoczną asymetrią np. powiek dolnych czy policzków, lipofilling będzie idealnym rozwiązaniem. 

Jaki będzie efekt zabiegu? Efekt lipofillingu będzie widoczny nieomalże natychmiastowo jednak na ustabilizowanie się rezultatu poczekamy kilka tygodni. Zabieg zapewnia nam spektakularną, a zarazem naturalną poprawę objętości w danym obszarze; jakości skóry wraz z jej rewitalizacją i odmłodzeniem. Oprócz tego możemy oczekiwać nawilżenia, a także zredukowania wiotkości. Przed zabiegiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i zapoznać z przeciwskazaniami, należą do nich np. ciąża i okres karmienia piersią. 

Lipofilling ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się wysokim bezpieczeństwem oraz dobrą tolerancją organizmu. W trakcie zabiegu wykorzystywane są komórki naszego organizmu, proces ten jest w 100% biokompatybilny i zapobiega powstawaniu niepożądanych reakcji alergicznych. Dodatkowo dużym atutem tego zabiegu są naturalne efekty zabiegu, których oczekuje coraz więcej pacjentów. Poza tym mamy możliwość połączenia własnej tkanki tłuszczowej z osoczem bogatopłytkowym, co pozwoli na stymulację procesów regeneracyjnych organizmu. Lipofilling to zabieg atrakcyjny pod wieloma względami. Dzięki swojej innowacyjności jesteśmy w stanie zastosować go w różnych przypadkach, w zależności od potrzeb pacjenta. Zabieg zapewnia bezpieczeństwo, uzyskując przy tym piękny i naturalny efekt.