Kwas hialuronowy – synonim piękna

Kwas hialuronowy to w ostatnich latach bardzo modny i popularny składnik wykorzystywany w medycynie estetycznej i kosmetyce. Od pielęgnacji domowej, po zabiegi kosmetyczne i medycynę estetyczną – kwas hialuronowy to z pewnością jeden z najczęściej wykorzystywanych składników, za pomocą których poprawiamy i odmładzamy swój wygląd. Dlaczego? O tym w dzisiejszym wpisie. 

Biorąc pod lupę kwas hialuronowy, warto poznać jego pochodzenie, skład i właściwości, aby w pełni zrozumieć jego działanie i możliwości wykorzystania. Otóż kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze i jego główną właściwością, którą wykorzystujemy w medycynie estetycznej, jest zdolność do wiązania bardzo dużych ilości wody. W efekcie tego tkanki, które zawierają duże ilości tego składnika, są lepiej nawilżone i ujędrnione. Niestety, w procesie starzenia się skóry, ilość kwasu hialuronowego, który zawiera skóra człowieka, maleje, co skutkuje wiotczeniem i brakiem nawilżenia, czyli widocznymi zmarszczkami. Medyczny czy kosmetyczny kwas hialuronowy jest preparatem syntetycznym, co znacznie zmniejsza ryzyko występowania reakcji uczuleniowych przy jego działaniu. Stosowanie kwasu hialuronowego w celu walki z oznakami starzejącej się skóry jako preparatu nawilżającego polega na wstrzykiwaniu go w głębokie warstwy skóry. 

Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany, nie wymaga też specjalnego przygotowania się ze strony pacjenta ani ściśle wyznaczonego okresu rekonwalescencji. Na pierwszym etapie zabiegu, na skórę, która będzie poddawana ostrzykiwaniu, stosuje się maść miejscowo znieczulającą. W szczególnych przypadkach, dla osób, które są wyjątkowo czułe na ból, dla poprawienia komfortu pacjenta, można zastosować znieczulenie głębsze. Kwas hialuronowy ma postać żelu, który charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością i plastycznością. Po iniekcji w miejsce zabiegu, np. w zmarszczkę, kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, jednocześnie zwiększając swoją objętość i wypełniając zmarszczkę. Ten proces zachodzący w skórze widocznie wygładza miejsce poddane zabiegowi i daje bardzo naturalny efekt. 

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą być wykorzystywane w różnych celach, w zależności od miejsca zastosowania:

  • skóra twarzy — wypełnianie i wygładzanie zmarszczek i bruzd,
  • usta – wypełnianie, powiększanie i modelowanie (o tym zabiegu można przeczytać więcej w poprzednim wpisie)
  • korekta nosa,
  • korekta linii żuchwy,
  • podniesienie brwi, 
  • likwidowanie cieni pod oczami,
  • wolumetria (wypełnianie objętościowe np. policzków lub skroni),
  • korekta asymetrii,
  • poprawienie kondycji i wyglądu skóry szyi, dekoltu.

Efekty wykonanego zabiegu widoczne są nieomalże natychmiastowo, a sam zabieg nie wymaga od pacjenta rezygnacji z codziennych aktywności. Na pełny, końcowy efekt warto zaczekać kilka dni, gdyż po tym czasie może zaniknąć ewentualna lekka opuchlizna czy zaczerwienienie. Sam zabieg trwa około 30 minut, natomiast preparat znieczulający podawany jest na godzinę przed rozpoczęciem wykonywania zabiegu. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym daje efekt utrzymujący się od 9 do 12 miesięcy, z tym że każdy kolejny zabieg wydłuża ten okres. Czas widocznego rezultatu w dużej mierze zależy od wieku, stanu kondycji skóry, uwarunkowań naturalnych każdego pacjenta, ale także od stylu życia — regularnego nawadniania organizmu, zdrowej diety, odpowiedniej pielęgnacji. Palenie papierosów, alkohol, ekspozycja na słońce bez odpowiedniej fotoprotekcji, zła dieta i brak picia wystarczającej ilości wody niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry i efekt zabiegu może w takim przypadku utrzymywać się znacznie krócej. Są to istotne elementy, na które uczulamy naszych pacjentów niezależnie od wieku, stanu skóry czy przeprowadzanych zabiegów, są to elementy, o których powinien pamiętać każdy, kto dba o swój wygląd i zdrowie. Po okresie utrzymywania się efektów zabiegu wstrzyknięty kwas hialuronowy zostaje wchłonięty całkowicie przez organizm i zabieg można powtórzyć. 

Bezpieczeństwo wykonanego zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym warunkuje wykonywanie go u profesjonalisty, a więc lekarza medycyny estetycznej, który odpowiednio wykona zabieg, a także trafnie zdiagnozuje potrzeby pacjenta i właściwie dobierze kurację. W Klinice Dr Stachura zabieg wypełniania kwasem hialuronowym zawsze przeprowadzany jest przy pomocy światowej klasy sprawdzonych i certyfikowanych produktów medycznych.

Obszary, na których może być zastosowany kwas hialuronowy w celu wypełnienia zmarszczek oraz bruzd i które są newralgiczne, jeśli chodzi o oznaki starzenia się skóry to:

  • skronie, 
  • cienie pod oczami,
  • kości policzkowe i policzki,
  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • usta i kącik ust,
  • lwia zmarszczka opcjonalnie (najlepsze efekty przy zastosowaniu toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego)
  • szyja,
  • dekolt,
  • dłonie.

Zabieg wypełniania kwasem hialuronowym, mimo swojego wysokiego poziomu bezpieczeństwa posiada przeciwwskazania, o których należy pamiętać, decydując się na jego wykonanie. Każdy lekarz, przed przystąpieniem do zabiegu powinien wykonać szczegółowy wywiad z pacjentem, pytając o konkretne dla danej sytuacji kwestie. Są to między innymi kwestie związane z ciążą czy karmieniem piersią.

Zabieg wypełniania zmarszczek i bruzd kwasem hialuronowym może dawać niesamowite efekty szybkiego i trwałego odnowienia skóry. Wizja odmłodzonej i elastycznej cery w miejscach, które są najbardziej narażone na widoczne oznaki upływającego czasu jest bardzo dużą motywacją i marzeniem naszych pacjentów, którzy coraz częściej korzystają z tego rozwiązania. Polecamy kwas hialuronowy wszystkim, którzy chcą odmłodzić swój wygląd i poprawić kondycję skóry zachowując naturalny efekt.