Kolagen – białko młodości

Kolagen to nic innego jak produkowane przez nasz organizm białko. Stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich i jest jednym głównych składników tkanki łącznej.

Kolagen jest swoistym rusztowaniem, na którym powstaje skomplikowana budowla w postaci naszej skóry. Łącząc ze sobą komórki, kolagen jest także budulcem kości, zębów, ścięgien, chrząstek czy naczyń krwionośnych.

A dlaczego kolagen bywa nazywany białkiem młodości?

Bo substancja ta wspomaga: 

  • utrzymanie gładkości, elastyczności, dobrego napięcia i nawilżenia skóry,
  • prawidłowe funkcjonowanie stawów,
  • gojenie się ran i urazów ortopedycznych,
  • prawidłową elastyczność naczyń krwionośnych, co usprawnia krążenie krwi.

Wraz z wiekiem nasz organizm produkuje go coraz mniej: na pewnym etapie naszego życia więcej komórek produkujących kolagen obumiera, niż jest regenerowanych. Proces jest naturalny, ale zaczyna się bardzo wcześnie, bo zwykle już przed 30 rokiem życia. 

Nie mamy na to wielkiego wpływu, aczkolwiek wiemy, że uwarunkowania genetyczne, stres, zanieczyszczenie powietrza czy promieniowanie słoneczne nie pozostają bez wpływu na tempo tego procesu. 

Kolagen – białko młodości - Foto tresc

Nie przeoczymy zmian związanych z utratą kolagenu… dostrzeżemy je w lustrze. Tzw. cera dojrzała, czyli z widocznymi na twarzy i szyi efektami tego procesu, którymi są zmarszczki i bruzdy, jest najlepszym potwierdzeniem tego, że od pewnego etapu życia nasz organizm produkuje mniej kolagenu. 

Zabiegi tzw. odbudowujące skórę, czyli stymulatory kolagenu to bez wątpienia jedne z tych, które są cenione za widoczne efekty. Działanie używanych w nich preparatów czy technologii polega na pobudzeniu komórek skóry (fibroblastów) do produkcji własnego kolagenu – w ten sposób następuje nie tylko efekt wypełnienia zmarszczek czy zwiększenia napięcia zwiotczałej skóry, ale także widoczna poprawa jej struktury. 

Pielęgnacyjne protokoły dla osób w każdym wieku

O pielęgnację i działanie mające na celu pobudzanie organizmu do produkcji lub uzupełnianie częściowego braku powinny dbać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Zastosowanie dedykowanych terapii łączonych u osób dojrzałych ma na celu częściowe odbudowanie tego cennego białka, a u osób młodych – spowolnienie procesu utraty kolagenu. 

Nazwa kolagen wywodzi się z języka greckiego, w którym słowo „kolla” oznacza „klej”, a „gennan” jest odpowiednikiem polskiego „produkować”. Oddaje w 100% rolę tego budulca w procesach odpowiadających m.in. za stan naszej skóry. 

W naszym organizmie jest aż 8 różnych typów tego białka. Jeśli chcesz naturalnie poprawić wygląd i stan skóry czy włosów, chętnie przedstawimy metody działania nakierowane na taki właśnie efekt. Wszystko zależy od stanu Twojej skóry i kondycji organizmu. Teraz kiedy trwa u nas Zimowy Festiwal Pielęgnacji, szczególnie zapraszamy na rozmowy i konsultacje, aby o swojej skórze wiedzieć więcej i znać ją lepiej.